Fotelik Joie Stages - wszystko co o nim myślę (2023)

Joie Stages to nasz nowy nabytek. Dlaczego pojawił się u nas, co o nim sądzę i czy jestem zadowolona z wyboru? Na te i inne pytania odpowiem Wam w tym wpisie. Szukając nowego fotela dla Jasia wiedziałam, że chcę zamówić fotelik RWF, czyli(rear way facing), jest to grupa fotelików samochodowych montowanych tyłem do kierunku jazdy.Pierwszy fotelik dla Jasia wybieraliśmy bardzo długo, teraz przyszedł czas na zmianę na większy i uważałam, że jest to również idealna okazja by poszukać dla mojego 3 latka fotelika RWF. Fotelika takiego, w którym przez najbliższy rok będzie mógł jeździć bezpieczniej. A dlaczego bezpieczniej przeczytacie w moim poprzednim wpisie fotelikowym.

Szukałam w różnych źródłach wiedzy na ten temat, jednak ostatecznie na zakup naszego fotela zdecydowałam się po rozmowie z Kubą z 8 Gwiazdek, to on po tym jak mu powiedziałam, w jakiej kategorii cenowej ma być fotelik, jakim autem jeździmy itp., doradził mi właśnie Joie Stages 0-25 kg. Bezpieczeństwo mojego dziecka było tu najważniejsze, choć nie ukrywam, że i koszta się liczyły. Kupić RWF-a do tysiąca zł nie jest łatwo, tym bardziej, jeżeli chodzi o jego montaż, a że w aucie nie posiadamy izofix-a to dodatkowo komplikowało sytuację. Musieliśmy wybrać taki, które będzie idealnie pasował do naszego auta.

Co z tymi nogami?

Nic, zupełnie nic, mojemu dziecku po kilku jazdach proponowaliśmy zamianę np. na jazdę przodem i absolutnie nie było o tym mowy. Czyli co, jeżeli Jasiek wybrał jazdę tyłem to chyba mu jest jednak wygodnie. Nie rozumiem rodziców, którzy nigdy nie mieli do czynienia z takim fotelikiem a z góry zakładają, że są one niewygodne w użytkowaniu, dziecko nic nie widzi, są drogie i dziecku przeszkadzają nogi. Boli mnie wręcz nieświadomość rodziców odnośnie tego typu fotelików, ale chyba jeszcze bardziej ich niechęć do dowiedzenia sie czegoś więcej na ich temat. Kiedy jeżdżę z Jasiem z tyłu widzę, że podczas gwałtowniejszego hamowania jego głowa jest stabilna, i nie jest narażona na wstrząsy. Nie mam jednak porównania z innymi fotelikami, RWF, nogi dla nas to nie problem i uważam, że decydując się na niego zapewniłam synkowi większe bezpieczeństwo podróżowania. Na pewno jest bezpieczniej niż poprzednio podczas wożenia go przodem.

Fotelik Joie Stages - wszystko co o nim myślę (1)

Fotelik Joie Stages - wszystko co o nim myślę (2)

Do kiedy jazda tyłem w Joiu?

I tu mamy niespodziankę, bo w foteliku dziecko może jeździć teoretycznie tyłem nawet do 4 lat! Myślę, że nasz prawie 3, 5 latek spokojnie jeszcze w nim pojeździ tyłem około roku. Fotelik jest naprawdę duży. Skorupa zbudowana z solidnego tworzywa, wzmocniona na bokach i w zagłówku, jednocześnie posiada system prawdziwej wentylacji, są to otwory w skorupie po bokach fotelika. Otwory i siatkowe obszycie fotela sprawiają z dziecko w lato nie będzie się w nim pociło, z czym mieliśmy problem w naszym Romerze). Fotel wyposażony jest we wkładkę redukcyjną dla maluchów – bardzo rozbudowana, wypełnia świetnie zagłębienie siedziska dla najmłodszych.

Zakres wagowy i wiekowy fotelika Joie Stages

Tyłem w Stages może dziecko podróżować do 18 kg, potem ewentualnie pozostaje nam przewożenie dziecka przodem aż do 25 kg. Pochylenie fotelika w pozycji tyłem do kierunku jazdy to mistrzostwo świata, pozycja półleżąca to komfort jazdy dla dziecka.

Sporo foteli RWF ma problem z pozycją spoczynkową i lecącą głową do przodu, choć i tu są rozwiązania tego problemu, to w Joie Stages tego problemu nie mamy. Po wyjęciu wkładki dla niiemowlaka, fotelik może służyć do 18-kg tyłem, a pozycja, jaką posiada, zdecydowanie gwarantuje komfort jazdy. Ważne jest to, że głowa podczas spania w foteliku nie opada dziecku do przodu. Jazda przodem jest możliwa w kategorii wagowej 9-25 kg. Dla lubiących jeździć jednak przodem, fotelik posiada aż trzy pozycje nachylenia fotelika, a maksymalne jego pochylenie zapewni wygodną pozycję do snu jego użytkownikowi.

Montaż fotelika, zapinanie pasów i testy bezpieczeństwa

Montaż fotelika nie taki straszny jak nam się wydaje. Montaż fotelika dosyć prosty, choć montowanie tyłem jest na pewno bardziej czasochłonne, ale to tylko podczas jego pierwszego montażu potem już wiemy, co i jak. Jeżeli fotelik mamy na stałe wpięty do auta to nie ma z tym problemu, choć należy przed każdym wyruszeniem w podróż sprawdzić czy fotelik jest prawidłowo zamocowany. Przodem montuje się go jak większość fotelików. Ważne by przed zakupem fotelik trzeba przymierzyć, w niektórych samochodach by wozić dziecko tyłem na tylnej kanapie może brakować pasów. W naszym aucie jest to dosłownie na styk. Potrzeba dość długich pasów z tyłu, aby prawidłowo zapiąć fotelik tyłem do kierunku jazdy.

Fotelik nie ma testów ADAC jednak pod kontem bezpieczeństwa zbadali go Finowie w swoim autolitto i według ich oceny-klik , wychodzi na to, że wynik jest zadowalający. Ten sam wynik otrzymał u Finów Recaro Polaric, Axkid Duofix, Britax MaxWay.

Fotelik Joie Stages - wszystko co o nim myślę (3)

Moja opinia o Joie Stages

Na Jaśku zmiana kierunku jazdy nie zrobiła wrażenia. Joie Stages to solidny i dosyć spory fotelik. Tapicerka fotelika jest łatwa w utrzymaniu czystości. Jeżeli chodzi o te nieszczęsne nogi, o co najczęściej mnie pytacie to u nas nie stanowi to problemu. Jak dla mnie jest ok. Dla mojego nie za dużego 3 latka jest dosyć sporo miejsca na nogi, a jemu jazda z nogami w górze bardzo odpowiada. Dziecko może układać nogi jak chce, może oprzeć je o oparcie tylnej kanapy, może je skrzyżować. Może z nogami robić wiele, jednak nogi nie wiszą w powietrzu. Sen podczas jazdy nie stanowi najmniejszego problemu, bo jak juz wcześniej pisałam ustawienie fotelika zapewnia pozycję pochyloną, półleżącą, więc nie mamy problemu z opadającą głową a Jaśkowi jest wygodnie.

Wady i zalety użytkowania Joie Stages

Zacznę od minusów

 • Mały minus za tapicerkę, pomimo iż wygląda na bardzo solidną, to jednak już widać pierwsze ślady zmechacenia jej w foteliku.
 • Za spory minus uważam fakt, że pasy fotelika bardzo często się „przekręcają” przy zapięciu i trzeba je za każdym razem poprawiać tak by były równo zapięte, bo to bardzo ważne dla bezpieczeństwa małego pasażera.
 • Mały minus za klamrę zabezpieczającą dwa pasy przy zapinaniu fotelika tyłem za sposób zapinania, naprawdę potrzeba sprytu i siły by ją zapiąć.
 • Foteliki montowane tyłem zajmują sporo więcej miejsca niż klasyczne. I zdecydowanie mniej miejsca na nogi, niż w innych tego typu fotelikach.

Fotelik Joie Stages - wszystko co o nim myślę (4)

Plusy użytkowania Joie Stages

Plusów używania tego fotelika jest naprawdę sporo. Duży plus za bardzo łatwy demontaż tapicerki do prania, jeszcze nie miałam takiej potrzeby, ale zdjęłam ją z czystej ciekawości.

 • Bezpieczeństwo, jazda tyłem jest dużo bezpieczniejsza niż jazda przodem.
 • Tylko pasy samochodowe, brak Isofix, dla nas to akurat był plus.
 • Fotelik posiada dodatkowezabezpieczenie Safe Side Security– ochrona boczna chroni w wypadku uderzenia bocznego.
 • Wyjmowana wkładka redukcyjna– odpowiednio wyprofilowana pozwala noworodkowi bezpiecznie podróżować w foteliku. Zagłówek zapewnia odpowiednie podparcie główki dziecka i prawidłową pozycję. Zalecane stosowanie wkładki od narodzin do 6 miesiąca. W późniejszym czasie należy ją wyjąć, dzięki czemu uzyskamy większą przestrzeń wewnątrz siedziska. My z wkładki już nie korzystaliśmy, ale wygląda na porządnie wykonaną.
 • Duży przedział wiekowy, rośnie wraz z dzieckiem dla dzieci o wadze 0 – 25 kg, czyli od narodzin do około 7 lat.
 • Łatwość demontażu tapicerki.
 • Łatwość montażu w aucie i możliwość zamontowania przodem.
 • Wkładka dla noworodka.
 • Montaż fotelika na dwa sposoby.Przodem lub tyłem do kierunku jazdyw zależności od grupy wagowej.
 • Skorupa fotela wykonana zodpornego materiału, amortyzującego uderzenia a stalowa konstrukcjawzmacnia całość fotelika.
 • 4-stopniowa regulacja oparcia, aż do pozycji leżącej– szeroki zakres regulacji umożliwia spokojny sen dla noworodka podczas podróży oraz wygodną pozycję dla starszych dzieci. Wygoda dla podróżującego w nim dziecka.
 • 5-punktowe pasy bezpieczeństwaz wygodną regulacjąjedną rękąorazmiękkimi nakładkami na pasy.
 • 5-stopniowa regulacja wysokości zagłówka i pasów– zapewnia idealne dopasowanie do wzrostu dziecka
 • Oddychający, wentylowanymateriał zagłówka i boczny, który zapewnia odpowiedni przepływ powietrza i komfort podróżowania- dziecko nie poci się w nim.
 • Boczne kieszeniena drobiazgi.
 • Bardzo dobrze oznaczone, kolorowe, naklejki instruktażowe, które pozwalają w szybki i bezproblemowy sposób zamontować fotel w samochodzie.
 • Homologacja ECE R44/04, o której raczej nie powinnam wspominać, bo taką powinien posiadać,każdy fotelik dopuszczony do sprzedaży.
 • Fotelik Joie Stages – został wyróżniony nagrodą Red Dot.

Fotelik Joie Stages - wszystko co o nim myślę (5)

Zagłówek i pasy regulowane jedną ręką.

Fotelik Joie Stages - wszystko co o nim myślę (6)

Dobrze oznakowane kolorami punkty zapinania pasów.

Fotelik Joie Stages - wszystko co o nim myślę (7)

Jako mama iambasadorka akcji KochamZapinam przed jego zamówieniem obejrzałam mnóstwo crash-testów, zapoznałam się z ofertą różnych foteli i ostatecznie wybór padł na Joie Stages, czego nie żałuję? Ogólnie polecam ten fotelik i jeżeli nie mamy w budżecie więcej niż 800 zł na zakup fotelika montowanego tyłem, to warto się na niego zdecydować. Gdybym miała po raz kolejny kupić fotelik RWF w takim zakresie cenowym to byłby na pewno Joie Stages. Foteliki możecie zamawiać na stronie dystrybutora Joie w sklepie 4Kids-klik.

Cieszy również fakt, że coraz częściej się mówi o fotelikach montowanych tyłem do kierunki jazdy i są one coraz popularniejsze, a rodzice mają większą świadomość jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku podczas podróży samochodem.

Pamiętaj zawsze przed każdą podróżą, sprawdzić czy pas jest zapięty i dobrze naciągnięty!

Na temat fotelików RWF z innymi rodzicami lub specami od fotelików możesz porozmawiać na stronie Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy (RWF) pytania i odpowiedzi. Jeżeli bezpieczeństwo dziecka jest dla Ciebie priorytetem i poszukujesz rankingu najlepszych fotelików samochodowych 9-36 to zapraszam do przejrzenia rankingu folelików w kategorii 9-36.

*Chcesz zostawić po sobie ślad lub podzielić sie swoimi przemyśleniami w tym temacie, zapraszam.

Podobne

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Margart Wisoky

Last Updated: 01/10/2023

Views: 6353

Rating: 4.8 / 5 (78 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Margart Wisoky

Birthday: 1993-05-13

Address: 2113 Abernathy Knoll, New Tamerafurt, CT 66893-2169

Phone: +25815234346805

Job: Central Developer

Hobby: Machining, Pottery, Rafting, Cosplaying, Jogging, Taekwondo, Scouting

Introduction: My name is Margart Wisoky, I am a gorgeous, shiny, successful, beautiful, adventurous, excited, pleasant person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.