The 12th Academy Awards | 1940 (2022)

Actor

Winner

Robert Donat

Goodbye, Mr. Chips

Nominees

Clark Gable

Gone with the Wind

Laurence Olivier

Wuthering Heights

Mickey Rooney

Babes in Arms

James Stewart

Mr. Smith Goes to Washington

Actor in a Supporting Role

Winner

Thomas Mitchell

Stagecoach

Nominees

Brian Aherne

Juarez

Harry Carey

Mr. Smith Goes to Washington

Brian Donlevy

Beau Geste

Claude Rains

Mr. Smith Goes to Washington

Actress

Winner

Vivien Leigh

Gone with the Wind

Nominees

Bette Davis

Dark Victory

Irene Dunne

Love Affair

Greta Garbo

Ninotchka

Greer Garson

Goodbye, Mr. Chips

Actress in a Supporting Role

Winner

Hattie McDaniel

Gone with the Wind

Nominees

Olivia de Havilland

Gone with the Wind

Geraldine Fitzgerald

Wuthering Heights

Edna May Oliver

Drums along the Mohawk

Maria Ouspenskaya

Love Affair

Art Direction

Winner

Gone with the Wind

Lyle Wheeler

Nominees

Beau Geste

Hans Dreier, Robert Odell

Captain Fury

Charles D. Hall

First Love

Jack Otterson, Martin Obzina

Love Affair

Van Nest Polglase, Al Herman

Man of Conquest

John Victor Mackay

Mr. Smith Goes to Washington

Lionel Banks

The Private Lives of Elizabeth and Essex

Anton Grot

The Rains Came

William Darling, George Dudley

Stagecoach

Alexander Toluboff

The Wizard of Oz

Cedric Gibbons, William A. Horning

Wuthering Heights

James Basevi

Cinematography (Black-and-White)

Winner

Wuthering Heights

Gregg Toland

Nominees

Stagecoach

Bert Glennon

Cinematography (Color)

Winner

Gone with the Wind

Ernest Haller, Ray Rennahan

Nominees

The Private Lives of Elizabeth and Essex

Sol Polito, W. Howard Greene

Directing

Winner

Gone with the Wind

Victor Fleming

Nominees

Goodbye, Mr. Chips

Sam Wood

Mr. Smith Goes to Washington

Frank Capra

Stagecoach

John Ford

Wuthering Heights

William Wyler

Film Editing

Winner

Gone with the Wind

Hal C. Kern, James E. Newcom

Nominees

Goodbye, Mr. Chips

Charles Frend

Mr. Smith Goes to Washington

Gene Havlick, Al Clark

The Rains Came

Barbara McLean

Stagecoach

Otho Lovering, Dorothy Spencer

Irving G. Thalberg Memorial Award

Winner

David O. Selznick

Music (Original Score)

Winner

The Wizard of Oz

Herbert Stothart

Nominees

Dark Victory

Max Steiner

Eternally Yours

Werner Janssen

Golden Boy

Victor Young

Gone with the Wind

Max Steiner

Gulliver's Travels

Victor Young

The Man in the Iron Mask

Lud Gluskin, Lucien Moraweck

Man of Conquest

Victor Young

Nurse Edith Cavell

Anthony Collins

Of Mice and Men

Aaron Copland

The Rains Came

Alfred Newman

Wuthering Heights

Alfred Newman

Music (Scoring)

Winner

Stagecoach

Richard Hageman, Frank Harling, John Leipold, Leo Shuken

Nominees

Babes in Arms

George E. Stoll, Roger Edens

First Love

Charles Previn

The Great Victor Herbert

Phil Boutelje, Arthur Lange

The Hunchback of Notre Dame

Alfred Newman

Intermezzo

Lou Forbes

Mr. Smith Goes to Washington

Dimitri Tiomkin

Of Mice and Men

Aaron Copland

The Private Lives of Elizabeth and Essex

Erich Wolfgang Korngold

She Married a Cop

Cy Feuer

Swanee River

Louis Silvers

They Shall Have Music

Alfred Newman

Way Down South

Victor Young

Music (Song)

Winner

The Wizard of Oz

Over The Rainbow in "The Wizard of Oz" Music by Harold Arlen; Lyrics by E. Y. Harburg

Nominees

Gulliver's Travels

Faithful Forever in "Gulliver's Travels" Music by Ralph Rainger; Lyrics by Leo Robin

Second Fiddle

I Poured My Heart Into A Song in "Second Fiddle" Music and Lyrics by Irving Berlin

Love Affair

Wishing in "Love Affair" Music and Lyrics by Buddy de Sylva

Outstanding Production

Winner

Gone with the Wind

Selznick International Pictures

Nominees

Dark Victory

Warner Bros.-First National

Goodbye, Mr. Chips

Metro-Goldwyn-Mayer

Love Affair

RKO Radio

Mr. Smith Goes to Washington

Columbia

Ninotchka

Metro-Goldwyn-Mayer

Of Mice and Men

Hal Roach (production company)

Stagecoach

Walter Wanger (production company)

The Wizard of Oz

Metro-Goldwyn-Mayer

Wuthering Heights

Samuel Goldwyn Productions

Short Subject (Cartoon)

Winner

The Ugly Duckling

Walt Disney, Producer

Nominees

Detouring America

Warner Bros.

Peace on Earth

Metro-Goldwyn-Mayer

The Pointer

Walt Disney, Producer

Short Subject (One-reel)

Winner

Busy Little Bears

Paramount

Nominees

Information Please

RKO Radio

Prophet without Honor

Metro-Goldwyn-Mayer

Sword Fishing

Warner Bros.

Short Subject (Two-reel)

Winner

Sons of Liberty

Warner Bros.

Nominees

Drunk Driving

Metro-Goldwyn-Mayer

Five Times Five

RKO Radio

Sound Recording

Winner

When Tomorrow Comes

Universal Studio Sound Department, Bernard B. Brown, Sound Director

Nominees

Balalaika

Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer, Sound Director

Gone with the Wind

Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Thomas T. Moulton, Sound Director

Goodbye, Mr. Chips

Denham Studio Sound Department, A. W. Watkins, Sound Director

The Great Victor Herbert

Paramount Studio Sound Department, Loren L. Ryder, Sound Director

Man of Conquest

Republic Studio Sound Department, Charles L. Lootens, Sound Director

Mr. Smith Goes to Washington

Columbia Studio Sound Department, John Livadary, Sound Director

Of Mice and Men

Hal Roach Studio Sound Department, Elmer A. Raguse, Sound Director

The Private Lives of Elizabeth and Essex

Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson, Sound Director

The Rains Came

20th Century-Fox Studio Sound Department, E. H. Hansen, Sound Director

Special Award

Winner

Gone with the Wind

Special Award

Special Effects

Winner

The Rains Came

Fred Sersen, E. H. Hansen

Nominees

Gone with the Wind

John R. Cosgrove, Fred Albin, Arthur Johns

Only Angels Have Wings

Roy Davidson, Edwin C. Hahn

The Private Lives of Elizabeth and Essex

Byron Haskin, Nathan Levinson

Topper Takes a Trip

Roy Seawright

Union Pacific

Farciot Edouart, Gordon Jennings, Loren Ryder

The Wizard of Oz

A. Arnold Gillespie, Douglas Shearer

Writing (Original Story)

Winner

Mr. Smith Goes to Washington

Lewis R. Foster

Nominees

Bachelor Mother

Felix Jackson

Love Affair

Mildred Cram, Leo McCarey

Ninotchka

Melchior Lengyel

Young Mr. Lincoln

Lamar Trotti

Writing (Screenplay)

Winner

Gone with the Wind

Sidney Howard

Nominees

Goodbye, Mr. Chips

R. C. Sherriff, Claudine West, Eric Maschwitz

Mr. Smith Goes to Washington

Sidney Buchman

Ninotchka

Charles Brackett, Billy Wilder, Walter Reisch

Wuthering Heights

Charles MacArthur, Ben Hecht

ALL0-9ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

B

Babes in Arms

2 Nominations

Music (Scoring) - George E. Stoll, Roger Edens

Actor - Mickey Rooney in "Babes in Arms"

Bachelor Mother

1 Nomination

Writing (Original Story) - Felix Jackson

Balalaika

1 Nomination

Sound Recording - Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer, Sound Director

Beau Geste

2 Nominations

Actor in a Supporting Role - Brian Donlevy in "Beau Geste"

Art Direction - Hans Dreier, Robert Odell

Busy Little Bears

1 Win, 1 Nomination

* Short Subject (One-reel) - Paramount

C

Captain Fury

1 Nomination

Art Direction - Charles D. Hall

D

Dark Victory

3 Nominations

Actress - Bette Davis in "Dark Victory"

Music (Original Score) - Max Steiner

Outstanding Production - Warner Bros.-First National

Detouring America

1 Nomination

Short Subject (Cartoon) - Warner Bros.

Drums along the Mohawk

1 Nomination

Actress in a Supporting Role - Edna May Oliver in "Drums along the Mohawk"

Drunk Driving

1 Nomination

Short Subject (Two-reel) - Metro-Goldwyn-Mayer

E

Eternally Yours

1 Nomination

Music (Original Score) - Werner Janssen

F

First Love

2 Nominations

Music (Scoring) - Charles Previn

Art Direction - Jack Otterson, Martin Obzina

Five Times Five

1 Nomination

Short Subject (Two-reel) - RKO Radio

G

Golden Boy

1 Nomination

Music (Original Score) - Victor Young

Gone with the Wind

14 Nominations, 9 Wins

Actor - Clark Gable in "Gone with the Wind"

Special Effects - John R. Cosgrove, Fred Albin, Arthur Johns

Music (Original Score) - Max Steiner

Actress in a Supporting Role - Olivia de Havilland in "Gone with the Wind"

Sound Recording - Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Thomas T. Moulton, Sound Director

* Cinematography (Color) - Ernest Haller, Ray Rennahan

* Film Editing - Hal C. Kern, James E. Newcom

* Actress in a Supporting Role - Hattie McDaniel in "Gone with the Wind"

* Art Direction - Lyle Wheeler

* Outstanding Production - Selznick International Pictures

* Writing (Screenplay) - Sidney Howard

* Special Award - Special Award

* Directing - Victor Fleming

* Actress - Vivien Leigh in "Gone with the Wind"

Goodbye, Mr. Chips

7 Nominations, 1 Win

Film Editing - Charles Frend

Sound Recording - Denham Studio Sound Department, A. W. Watkins, Sound Director

Actress - Greer Garson in "Goodbye, Mr. Chips"

Outstanding Production - Metro-Goldwyn-Mayer

Writing (Screenplay) - R. C. Sherriff, Claudine West, Eric Maschwitz

Directing - Sam Wood

* Actor - Robert Donat in "Goodbye, Mr. Chips"

The Great Victor Herbert

2 Nominations

Sound Recording - Paramount Studio Sound Department, Loren L. Ryder, Sound Director

Music (Scoring) - Phil Boutelje, Arthur Lange

Gulliver's Travels

2 Nominations

Music (Song) - Faithful Forever in "Gulliver's Travels" Music by Ralph Rainger; Lyrics by Leo Robin

Music (Original Score) - Victor Young

H

The Hunchback of Notre Dame

2 Nominations

Music (Scoring) - Alfred Newman

Sound Recording - RKO Radio Studio Sound Department, John Aalberg, Sound Director

I

Information Please

1 Nomination

Short Subject (One-reel) - RKO Radio

Intermezzo

1 Nomination

Music (Scoring) - Lou Forbes

J

Juarez

1 Nomination

Actor in a Supporting Role - Brian Aherne in "Juarez"

L

Love Affair

6 Nominations

Actress in a Supporting Role - Maria Ouspenskaya in "Love Affair"

Writing (Original Story) - Mildred Cram, Leo McCarey

Outstanding Production - RKO Radio

Art Direction - Van Nest Polglase, Al Herman

Music (Song) - Wishing in "Love Affair" Music and Lyrics by Buddy de Sylva

M

The Man in the Iron Mask

1 Nomination

Music (Original Score) - Lud Gluskin, Lucien Moraweck

Man of Conquest

3 Nominations

Art Direction - John Victor Mackay

Sound Recording - Republic Studio Sound Department, Charles L. Lootens, Sound Director

Music (Original Score) - Victor Young

Mr. Smith Goes to Washington

11 Nominations, 1 Win

Actor in a Supporting Role - Claude Rains in "Mr. Smith Goes to Washington"

Outstanding Production - Columbia

Sound Recording - Columbia Studio Sound Department, John Livadary, Sound Director

Music (Scoring) - Dimitri Tiomkin

Directing - Frank Capra

Film Editing - Gene Havlick, Al Clark

Actor in a Supporting Role - Harry Carey in "Mr. Smith Goes to Washington"

Actor - James Stewart in "Mr. Smith Goes to Washington"

Art Direction - Lionel Banks

Writing (Screenplay) - Sidney Buchman

* Writing (Original Story) - Lewis R. Foster

N

Ninotchka

4 Nominations

Writing (Screenplay) - Charles Brackett, Billy Wilder, Walter Reisch

Actress - Greta Garbo in "Ninotchka"

Writing (Original Story) - Melchior Lengyel

Outstanding Production - Metro-Goldwyn-Mayer

Nurse Edith Cavell

1 Nomination

Music (Original Score) - Anthony Collins

O

Of Mice and Men

4 Nominations

Music (Scoring) - Aaron Copland

Music (Original Score) - Aaron Copland

Outstanding Production - Hal Roach (production company)

Sound Recording - Hal Roach Studio Sound Department, Elmer A. Raguse, Sound Director

Only Angels Have Wings

1 Nomination

Special Effects - Roy Davidson, Edwin C. Hahn

P

Peace on Earth

1 Nomination

Short Subject (Cartoon) - Metro-Goldwyn-Mayer

The Pointer

1 Nomination

Short Subject (Cartoon) - Walt Disney, Producer

The Private Lives of Elizabeth and Essex

5 Nominations

Art Direction - Anton Grot

Special Effects - Byron Haskin, Nathan Levinson

Music (Scoring) - Erich Wolfgang Korngold

Cinematography (Color) - Sol Polito, W. Howard Greene

Sound Recording - Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson, Sound Director

Prophet without Honor

1 Nomination

Short Subject (One-reel) - Metro-Goldwyn-Mayer

R

The Rains Came

5 Nominations, 1 Win

Sound Recording - 20th Century-Fox Studio Sound Department, E. H. Hansen, Sound Director

Music (Original Score) - Alfred Newman

Film Editing - Barbara McLean

Art Direction - William Darling, George Dudley

* Special Effects - Fred Sersen, E. H. Hansen

S

Second Fiddle

1 Nomination

Music (Song) - I Poured My Heart Into A Song in "Second Fiddle" Music and Lyrics by Irving Berlin

She Married a Cop

1 Nomination

Music (Scoring) - Cy Feuer

Sons of Liberty

1 Win, 1 Nomination

* Short Subject (Two-reel) - Warner Bros.

Stagecoach

7 Nominations, 2 Wins

Art Direction - Alexander Toluboff

Cinematography (Black-and-White) - Bert Glennon

Directing - John Ford

Film Editing - Otho Lovering, Dorothy Spencer

Outstanding Production - Walter Wanger (production company)

* Music (Scoring) - Richard Hageman, Frank Harling, John Leipold, Leo Shuken

* Actor in a Supporting Role - Thomas Mitchell in "Stagecoach"

Swanee River

1 Nomination

Music (Scoring) - Louis Silvers

Sword Fishing

1 Nomination

Short Subject (One-reel) - Warner Bros.

T

They Shall Have Music

1 Nomination

Music (Scoring) - Alfred Newman

Topper Takes a Trip

1 Nomination

Special Effects - Roy Seawright

U

The Ugly Duckling

1 Win, 1 Nomination

* Short Subject (Cartoon) - Walt Disney, Producer

Union Pacific

1 Nomination

Special Effects - Farciot Edouart, Gordon Jennings, Loren Ryder

W

Way Down South

1 Nomination

Music (Scoring) - Victor Young

When Tomorrow Comes

1 Win, 1 Nomination

* Sound Recording - Universal Studio Sound Department, Bernard B. Brown, Sound Director

The Wizard of Oz

5 Nominations, 2 Wins

Special Effects - A. Arnold Gillespie, Douglas Shearer

Art Direction - Cedric Gibbons, William A. Horning

Outstanding Production - Metro-Goldwyn-Mayer

* Music (Original Score) - Herbert Stothart

* Music (Song) - Over The Rainbow in "The Wizard of Oz" Music by Harold Arlen; Lyrics by E. Y. Harburg

Wuthering Heights

8 Nominations, 1 Win

Music (Original Score) - Alfred Newman

Writing (Screenplay) - Charles MacArthur, Ben Hecht

Actress in a Supporting Role - Geraldine Fitzgerald in "Wuthering Heights"

Art Direction - James Basevi

Actor - Laurence Olivier in "Wuthering Heights"

Outstanding Production - Samuel Goldwyn Productions

Directing - William Wyler

* Cinematography (Black-and-White) - Gregg Toland

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Jeremiah Abshire

Last Updated: 05/18/2022

Views: 5973

Rating: 4.3 / 5 (54 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jeremiah Abshire

Birthday: 1993-09-14

Address: Apt. 425 92748 Jannie Centers, Port Nikitaville, VT 82110

Phone: +8096210939894

Job: Lead Healthcare Manager

Hobby: Watching movies, Watching movies, Knapping, LARPing, Coffee roasting, Lacemaking, Gaming

Introduction: My name is Jeremiah Abshire, I am a outstanding, kind, clever, hilarious, curious, hilarious, outstanding person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.